czwartek, 25 sierpnia 2016

Recenzja książki "Gotuj z dzieckiem"

Kolejna książka do naszej biblioteczki otrzymana od taniaksiążka.pl. Tym razem coś dla dzieci "Gotuj z dzieckiem. 30 przepisów dla młodych kucharzy" autorstwa Joanny Mentel. Synek jest totalnym molem książkowym, więc bardzo go ucieszył nowy tytuł. Oczywiście od razu znalazł kilka przepisów, które muszą być zrobione "na już" :) Kilka z nich już wspólnie wypróbowaliśmy, pozostałe czekają na swoją kolej. Ale skupmy się na samej książce... W zasadzie nie jest to książka, tylko pudełko zawierające karty z przepisami. Karty są zdecydowanie bardziej praktyczne i wygodne w użytku dla dzieci. Dodatkowo każda karta jest sztywna i śliska i nawet jeśli nasza pociecha ją "przypadkowo" pobrudzi, to bez trudu usuniemy plamy. Jedna karta to jeden przepis, w sumie jest ich 30. Każdy opatrzony pięknym, kolorowym zdjęciem, które jeszcze bardziej zachęca dzieci do gotowania.
Każdy przepis na pierwszej stronie karty zawiera listę składników oraz zdjęcie poglądowe potrawy. Składniki oprócz tego, że są po prosu zwyczajnie wypisane, np. mleko, rzodkiewki, to dodatkowo zawarty jest maleńki obrazek ukazujący dany produkt. Z drugiej zaś strony znajdziemy instrukcję wykonania krok po kroku, również zobrazowaną kolorowymi, pomocnymi rysunkami.
Ponadto na każdej karcie znajdują się Rady dla młodego Szefa Kuchni oraz kilka słów o danym daniu.
Jak na prawdziwą książkę przystało, w zestawie znajdziemy także spis treści, kilka słów o autorce oraz bardzo fajne i praktyczne porady dla dzieci. Spis treści nie jest alfabetyczny, tylko ułożony według numeracji kart. Każdy przepis ma określony stopień trudności oraz czas potrzebny na jego wykonanie. Dodatkowo są podzielone kolorystycznie na poszczególne kategorie:
  • zielony- przystawki
  • czerwony- dania główne
  • żółty - desery
Znajdziemy również objaśnienia jak czytać karty, dokładny opis poszczególnych miarek, czyli np. co to jest garść lub łyżeczka a także kilka porad, np. jak przygotować blaszkę do pieczenia. Uważam, że to świetnie ułatwia dzieciom pracę, czują się wtedy jeszcze bardziej samodzielne!Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4-9 lat, ale na pewno zarówno młodsze, jak i starsze dzieci z chęcią do niej zajrzą. Uważam, że książka będzie miłą zachętą dla dzieci, które do tej pory nieszczególnie interesowały się kuchnią, ale także pomogą usamodzielnić się tym maluchom, które garną się do gotowania :) Takie wspólne gotowanie świetnie rozwija wyobraźnię oraz zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci. Poza tym dzieci chętniej próbują nowych smaków podczas samodzielnego przygotowywania posiłków. Książka bardzo nam przypadła do gustu i gorąco ją polecam!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz