środa, 27 kwietnia 2016

Recenzja książki - "Smakowita Ella"

Dzięki uprzejmości księgarni taniaksiążka.pl otrzymałam do recenzji kilka książek, m.in. książkę pod tytułem "Smakowita Ella" autorstwa brytyjskiej blogerki, E. Woodward. 
Zazwyczaj autorzy bloga zakładają go, bo gotowanie to ich pasja i chcą się tym podzielić innymi. Z Ellą była inaczej. Założyła bloga by mieć gdzie spisywać swoje eksperymentalne przepisy, choć dopiero zaczynała swą przygodę z potrawami o tematyce roślinnej. Kuchnią vege zaczęła się interesować, gdy stwierdzono u niej bardzo rzadką chorobę, zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej (ZPTO). Leczenie farmakologiczne nie przyniosło oczekiwanych efektów, więc Ella postanowiła wypróbować inną opcję, mianowicie zmianę diety... 
Książka jest oprawiona w twardą okładkę i ma 258 stron. Na początku znajdziecie historię Elli oraz opis kilu cennych produktów i sprzętów kuchennych, bardzo ważnych dla autorki. Ella zdradza nam również swoje sposoby na prawidłowe ugotowanie ryżu czy kaszy. 

Przepisy kulinarne zostały podzielone na 6 grup:
  • Produkty zbożowe (np. Pizza z komosy ryżowej, Buraczane risotto z kaszy gryczanej)
  • Orzechy i nasiona (np. Batoniki z granoli, Superchleb)
  • Rośliny strączkowe (np. Sałatka z soczewicą, cukinią i miętą, Dal z soczewicy i dyni piżmowej)
  •  Warzywa (np. Pikantna salsa, Faszerowane pieczarki brunatne)
  • Owoce (np. Muffinki jagodowe, Lody bananowe)
  • Smoothie i soki (np. Smoothie owsiane, Milkshake bananowy,
Na początku każdej kategorii autorka zamieściła kilka słów na temat tej grupy produktów. Wszystkie przepisy są wegetariańskie, czyli składające się z produktów pochodzenia roślinnego.  W sumie w książce znajdziemy około 100 przepisów. 

W książce znajdziemy również rozdział zatytułowany " Życie według smakowitej Elli", w którym to autorka proponuje kilka zestawów menu na różne okazje. 
Na samym końcu Ella zdradza nam swoje ulubione adresy, czyli sklepy, strony internetowe, książki, miejsca, gdzie można zdrowo i dobrze zjeść w Londynie oraz sprawdzony sprzęt kuchenny. Odpowiada również na wiele różnych pytań, które na co dzień otrzymuje od swoich czytelników. Standardowo koniec książki wieńczy alfabetyczny spis treści oraz kilka słów podziękowań od autorki. 
Wszystkie przepisy oprawione są pięknymi, apetycznymi zdjęciami. 
Podziwiam Ellę i ludzi, którzy są w stanie całkowicie przejść na dietę roślinną, ja jednak do tej grupy nie należę. Aczkolwiek staram się od pewnego czasu nasze menu wzbogacać o większą ilość warzyw, a ta książka na pewno mi w tym pomoże :) Niestety nie zdążyłam jeszcze wypróbować żadnego przepisu Elli, jednak na pewno skorzystam z nich niejednokrotnie.
Książkę zdecydowanie polecam! 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz