środa, 31 lipca 2013

Rolada z jagodami

   Ostatnio chłopcy stale upominają się o roladę;) Była już kokosowa roladka z truskawkami, a teraz przyszła kolej na roladkę z jagodami... Bazą jest pyszny, delikatny biszkopt. Do tego uwielbiane przez nas jagódki oraz śmietanowo- waniliowy krem. Gorąco polecam!




Biszkopt:
3 jajka,
4 łyżki mąki tortowej,
2 łyżki cukru.





Białka ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier. Następnie dodawać po jednym żółtku. Wsypać przesianą mąkę, delikatnie wymieszać  szpatułką.
Ciasto wylać na przygotowaną blaszkę o wym. 37x42cm. Piec ok. 10-15min w temp. 175st.
Ciepły biszkopt wyjąć na ściereczkę i zrolować. Odstawić do ostygnięcia.


Krem:
szklanka śmietanki 30%,
3 łyżki cukru pudru,
łyżka cukru waniliowego,
1/2 torebki pomarańczowej galaretki,
2 łyżki dżemu z jagód lub borówek,
200g świeżych jagód.





Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder oraz cukier waniliowy - 3 łyżki odłożyć do dekoracji. Galaretkę rozpuścić w 1/3 szklanki wrzątku, dokładnie rozmieszać i przestudzić. Tężejącą galaretkę wlać do ubitej śmietanki, krótko zmiksować.
Biszkopt rozwinąć, posmarować dżemem, posypać jagodami (kilka odłożyć do dekoracji). Rozsmarować śmietanowy krem, delikatnie zrolować. Udekorować pozostałą śmietanką, jagodami i miętą. Roladkę wstawić na kilka godzin do lodówki. Przechowywać w lodówce.








                                             Smacznego:)


Przepis dodaję do akcji:
 

Kwaśnie, no właśnie

Sok z czarnej porzeczki

  Mam sporo swoich owoców, więc grzechem byłoby ich nie wykorzystać. Na pierwszym miejscu zdecydowanie są konfitury, zaraz potem domowe soki... Między innymi właśnie sok z czarnej porzeczki. Zimą tylko zamieniamy puste butelki na pełne pysznego, zdrowego soku;)
Przepis jest tak prosty, że długo się zastanawiałam czy w ogóle dodawać go na bloga:)




Składniki:
4 kg czarnej porzeczki,
2,5 kg cukru,
ok. 2,5 l wody.





Przygotowanie


Owoce umyć, usunąć szypułki, gotować w sokowniku około 2,5 godz. Ja zawsze jeszcze przed gotowaniem rozdrabniam blenderem owoce, wtedy znacznie szybciej puszczają sok.
Cały sok zlać. Następnie do powstałego soku (ok. 2,5L) dolać 2,5 l wody. Wsypać cukier, dokładnie wymieszać. Zagotować, gotować 2 minuty na małym ogniu, stale mieszając.
Rozlać do butelek, szczelnie zakręcić. Pasteryzować ok. 5 minut.
 
 
 


                                          Smacznego:)

Przepis dodaję do akcji:
 
 

Kwaśnie, no właśnie

wtorek, 30 lipca 2013

Konfitura z czerwonej porzeczki

   Przetworów ciąg dalszy...
Dzisiaj konfitura z czerwonych porzeczek, które dostałam od Agnieszki (jeszcze raz dziękuję!!). Niezwykle prosta i smaczna... A żeby nie była zbyt nudna wzbogaciłam ją o likier kokosowy. Pycha!




Składniki:
1,5 kg czerwonych porzeczek,
800g cukru,
3 łyżki likieru kokosowego.




 
 
 
Przygotowanie
 
 
 
Porzeczki umyć, usunąć szypułki, zasypać cukrem. Dokładnie wymieszać i odstawić na 2 godziny.
Gotować na małym ogniu ok. 2 godzin, często mieszając. Na koniec dodać likier kokosowy, wymieszać i przełożyć do wyparzonych słoiczków.
Zakręcić i pasteryzować 5 minut.
Prawda, że proste? :)
 
                                     Smacznego:)
 
Przepis dodaję do akcji:

 
Kwaśnie, no właśnie

Jagodowe muffinki z kremem

Sezon na jagody powoli dobiega końca, muszę więc go dobrze wykorzystać:) Były już najlepsze na świecie jagodzianki oraz przepyszna Tarta z jagodami. Dziś przyszła kolej na puszyste, miękkie muffinki z jagodami i kremem jagodowym z mascarpone. Chłopcy od razu sięgnęli po dwie muffinki:) Co tu dużo mówić, musicie je koniecznie zrobić!




Składniki:
200g mąki pszennej,
175g cukru pudru,
2 jajka,
łyżeczka proszku do pieczenia,
150ml gazowanej wody o smaku owoce leśne,
łyżeczka ekstraktu z wanilii,
1/2 szklanki jagód,
100g margaryny.


Margarynę stopić, przestudzić. Dodać rozkłócone jajka, ekstrakt z wanilii wodę gazowaną, wymieszać.
Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia, dodać cukier puder. Delikatnie połączyć suche i mokre składniki. Dodać jagody, krótko wymieszać.
Foremkę na muffinki wyłożyć papilotkami, do 3/4 wysokości nałożyć ciasto.
Piec ok. 25min w temp. 200st. Ostudzić.


Krem jagodowy:
150ml śmietanki 30%,
łyżka cukru pudru,
100g serka mascarpone,
1/2 szklanki jagód.



Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder. Dodać serek mascarpone i jagody. Zmiksować blenderem na gładką masę. Przełożyć do rękawa cukierniczego i udekorować muffinki. Przybrać jagodami i miętą.








                                      Smacznego:)
Przepis dodaję do akcji:

Kwaśnie, no właśnie

Muffinki z kremem znajdziesz tutaj.
 

poniedziałek, 29 lipca 2013

Kawowa Panna Cotta z sosem czekoladowym

   Jakoś tak się przyjęło, że Panna Cotta przeważnie podawana jest z owocami i u nas też tak było. Lecz niedawno spróbowałam to zmienić i stworzyłam Pannę Cottę w wersji dla kawoszy:) Z dodatkiem pysznego sosu czekoladowego... Na pewno od tej pory znacznie częściej będę przyrządzać tę wersję:)




Składniki:
600ml śmietany 18%,
laska wanilii,
2 łyżeczki żelatyny,
60g brązowego cukru,
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej.




 
 
Śmietanę podgrzać wraz z cukrem i nasionami z wanilii, lecz nie gotować! Kawę rozpuścić w 4 łyżkach wody, dodać żelatynę i odstawić na 5 minut. Następnie, podgrzewając, rozpuścić. Dodać odrobinę śmietany, po czym wlać kawę do reszty śmietanki.
Dokładnie wymieszać i rozlać do wysmarowanych olejem sześciu filiżanek. Wstawić na całą noc do lodówki.
 
 
Sos czekoladowy:
55g mlecznej czekolady,
150ml śmietanki 12%.
 
 
Czekoladę połamać na kawałki, połączyć ze śmietaną i stopić na parze. Przestudzić.
Foremki na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie, po czym delikatnie odwrócić do góry dnem i wyłożyć na talerzyki. Polać sosem czekoladowym, zrobić kleksy ze śmietanki.
 
 
 




 
                        Smacznego:)
 
Przepis dodaję do akcji:
 

Kawa...i co dalej?Dla ochłody

niedziela, 28 lipca 2013

Koktajl wieloowocowy z otrębami

   Ostatnio upały bardzo nam doskwierają. Aby się nieco ochłodzić polecam pyszny koktajl wieloowocowy bez cukru, z dodatkiem otrąb pszennych. Dostarczy nam mnóstwo witamin i energii, a mocno schłodzony doskonale ochłodzi i orzeźwi!




Składniki:
2 szklanki mleka,
200g truskawek,
200g jagód,
banan,
200g malin,
2 łyżki miodu,
1/3 szklanki otrąb pszennych.




 
 
 
Przygotowanie
 
 
 
Owoce umyć, z truskawek usunąć szypułki, pokroić w ćwiartki. Banana obrać ze skórki i pokroić w plastry. Wraz z jagodami i malinami przełożyć do blendera i zmiksować na gładkie puree. Wlać mleko, dodać miód i otręby, miksować chwilkę do połączenia się składników.
Rozlać do szklanek, podawać mocno schłodzone.
 
 




                                         Smacznego:)
 
Przepis dodaję do akcji:
 
 
 

 
 
 
Dla ochłodyKwaśnie, no właśnie

sobota, 27 lipca 2013

Jagodzianki z serem

   Uwielbiamy bułeczki z owocami, ale z jagodami robiłam je po raz pierwszy. Skorzystałam z przepisu Doroty, jagodzianki wyszły rewelacyjne. Tym bardziej, że to moje pierwsze jagodzianki jakie kiedykolwiek robiłam:) Bardzo serowe, mocno jagodowe, no idealne... Oczywiście możecie jagody zastąpić borówkami.




Ciasto:
400ml mleka,
130g cukru,
80g masła,
850-900 g mąki pszennej,
30g świeżych drożdży,
1/2 łyżeczki soli,
3 jajka.




 
 
 
Do letniego mleka wkruszyć drożdże, dodać masło i cukier. Dokładnie wymieszać, odstawić na 10minut. Mąkę przesiać, dodać rozkłócone jajka, sól oraz wyrośnięty zaczyn. Zagnieść gładkie ciasto. Uformować kulę, przykryć lnianą ściereczką i odstawić na 1 i 1/2 godz w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie ponownie zagnieść, rozwałkować na prostokąt o wym. 55x 45cm. Przekroić wzdłuż dłuższego boku na dwa długie prostokąty.
 
 
 
Nadzienie:
600g półtłustego twarogu,
łyżka mąki ziemniaczanej,
3 łyżki masła,
5 łyżek cukru waniliowego,
4 łyżki drobnego cukru,
2 żółtka,
500g jagód.


 

 
 
 
Twaróg rozgnieść widelcem ze stopionym masłem, żółtkami, cukrem waniliowym i cukrem. Dodać mąkę, dokładnie wymieszać. Masę rozsmarować na obu prostokątach, posypać jagodami. Złożyć na pół wzdłuż dłuższego boku i delikatnie skleić. Ostrym nożem każdy prostokąt pokroić na ok. 10 części. Ułożyć blisko siebie na blasze, przykryć ściereczką i odstawić na 30minut. Piec ok. 25minut w temp. 190-200st. Ostudzić i polukrować.
 
 







                                        Smacznego:)
 
Przepis dodaję do akcji:
 

Kwaśnie, no właśnie

piątek, 26 lipca 2013

Tarta z jagodami

   Udało mi się w końcu namówić męża, żebyśmy poszli na jagody:) Niestety są już mocno przebrane, więc zbieranie zajęło nam troszkę czasu:) Ale opłaciło się! Postanowiłam wykorzystać je do czegoś naprawdę wyjątkowego... Na początek upiekłam fantastyczną tartę. Oboje z mężem musieliśmy sięgnąć po dokładkę;) Inspirowałam się przepisem Doroty, jednak sporo w nim zmieniłam:) Pyszny krem z białej czekolady, masa jagód i bezy... koniecznie musicie ją zrobić!! Nie pożałujecie;)



Ciasto:
175g mąki pszennej,
130g masła lub margaryny,
żółtko,
35ml mleka,
1/2 łyżeczki soli,
2 łyżki cukru pudru.





Mąkę przesiać, dodać cukier puder, sól, żółtko i posiekane masło. Wlać mleko, zagnieść gładkie ciasto. Owinąć w folię spożywczą i włożyć na 2 godziny do lodówki. Następnie wylepić dno przygotowanej formy na tartę, nakłuć widelcem. Przykryć papierem i piec ok. 10min w temp. 180st, zdjąć papier i piec jeszcze ok. 10-15minut. Ostudzić.


Nadzienie:
250g serka mascarpone,
330ml śmietanki 30%,
100g białej czekolady,
3 łyżki likieru jajecznego,
2 łyżki cukru pudru,
2 łyżki dżemu z borówek lub jagód,
400g świeżych jagód,
4 małe bezy.



Czekoladę połamać na kawałki, stopić na parze, lekko przestudzić. Śmietankę ubić na sztywno z cukrem pudrem. Miksując na niskich obrotach, dodawać po łyżce serka mascarpone. Dodać przestudzoną czekoladę i likier jajeczny. Delikatnie wymieszać. Masę rozsmarować na cieście. Posypać jagodami. Na wierzchu rozkruszyć bezy.








                                  Smacznego:)
Przepis dodaję do akcji:

Kwaśnie, no właśnie

czwartek, 25 lipca 2013

Konfitura wiśniowo-malinowa

  Kolejna konfitura z wiśni. Miałam jeszcze troszkę malin, więc postanowiłam je dorzucić. Dodałam jeszcze odrobinę migdałowego likieru amaretto. Okazało się to doskonałym połączeniem:) Dzięki malinom konfitura jest niezwykle aromatyczna i ma piękny kolor...




Składniki:
2 kg wiśni,
1 kg malin,
1 i 1/2 kg cukru,
3 łyżki likieru amaretto.




Przygotowanie


Wiśnie umyć, wypestkować, połączyć z malinami, zasypać cukrem. Gotować godzinę na małym ogniu.
Następnego dnia gotować kolejną godzinę.
Na koniec dodać likier, wymieszać, nałożyć do słoiczków, szczelnie zakręcić, pasteryzować 3 minuty.
 
 
 



 
                                        Smacznego:)
 
Przepis dodaję do akcji:
 
 
Kwaśnie, no właśnie

Ciastka z wiśniami

    Dżemy już zrobione, a pozostało mi jeszcze troszkę wiśni. Musiałam więc coś wykombinować:) Powstały pyszne ciastka, troszkę podobne do drożdżówek albo jagodzianek, ale bez drożdży. Serowe ciasto i soczyste, lekko kwaśne owoce... Po prostu pychota!! Ciastka fantastycznie sprawdzą się na pikniku:)




Składniki:
300g mąki pszennej,
120g cukru,
150g półtłustego twarogu,
7 łyżek oleju,
10 łyżek mleka,
łyżka proszku do pieczenia,
2 łyżki cukru waniliowego,
szczypta soli,
jajko,
1 łyżka śmietanki 30%,
700 g wypestkowanych wiśni.





Przygotowanie


Mąkę przesiać wraz z proszkiem do pieczenia. Dodać 100g cukru, cukier waniliowy, szczyptę soli, pokruszony twaróg oraz mleko i olej. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto.
Przełożyć na stolnicę i rozwałkować na prostokąt o wym. 35x25cm. Na środku rozłożyć wypestkowane i odsączone wiśnie, zostawiając 1,5 cm wolnego wzdłuż dłuższych boków. Posypać resztą cukru. Boki posmarować białkiem. Delikatnie zrolować. Pokroić na trójkąty - w taki sposób, w jaki kroimy tort.
Ciastka ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Żółtko rozkłócić ze śmietanką, posmarować nim wierzch ciastek. Piec ok. 20-25 minut w temp. 190st.
Ostudzić i polukrować.






                                              Smacznego:)

Przepis dodaję do akcji:
 

Kwaśnie, no właśnie